2023’te 559 narkotik vakası kaydedildi: polis verileri

aynur

New member
Resmi istatistikler, 2023 yılında Noida, Greater Noida’da kaydedilen uyuşturucu ve alkol kaçakçılığı vakalarının sayısında bir önceki yıla göre marjinal bir artış olduğunu gösteriyor.

HT resmi

Bu yıl, Greater Noida’daki polis, şehrin yerleşim bölgelerindeki yabancılar tarafından işletilen iki metamfetamin laboratuvarını da bastı ve benzeri görülmemiş miktarda uyuşturucu ele geçirdi. ₹Polis tahminlerine göre uluslararası pazarda 300 crore.

Geçtiğimiz yılı sonlandırın ve 2024’e HT ile hazırlanın! buraya tıklayın

İstatistiklere göre, Narkotik İlaçlar ve Psikotrop Maddeler (NDPS) Yasası kapsamında 2022’de 528 ve 2021’de 391 vakadan 2023’te 559 vaka kaydedildi.

Bu arada, Özel Tüketim Vergisi Kanunu kapsamında 2022’de 877 ve 2021’de 849 olmak üzere 983 vaka kaydedildi.

İlçede bu yıl NDPS kapsamında kayıtlı vakalarda geçen yıla göre yüzde 6, 2021 yılına göre ise yüzde 43 artış yaşandı. Veriler, “Tüketim Vergisi Yasası kapsamındaki davalar da 2022’ye göre %11, 2021’e göre ise %14 arttı” diyor.

Noida Polis Komiseri Laxmi Singh’e göre vakalardaki artış, kaçakçılara karşı daha fazla önlem alındığını yansıtıyor.

“Bilgi ve ipuçları akışını artıran, uyuşturucu ve alkol kaçakçılarına karşı daha fazla baskı yapmamıza yardımcı olan güçlü bir manuel istihbarat ağı kurduk. Bu nedenle daha fazla vaka kaydedildi” diye açıkladı.

“İkincisi, uyuşturucu takibini yapacak özel bir ekibimiz var, bu da tedarikçileri yakalayıp onlara karşı sıkı önlemler almamızı sağlıyor. Ek olarak, aylık denetim operasyonları polisin tetikte kalmasına yardımcı oldu” diye ekledi komiser.

Ayrıca, altı uyuşturucu kaçakçılığı çetesine katılmakla suçlanan 29 kişiye ve bir alkol kaçakçılığı çetesine katılmakla suçlanan altı kişiye karşı, uyuşturucu ve alkol kaçakçılarına yönelik bir baskı olarak Gangster Yasası’nın uygulandığını bildirdi.

“Bu yıl NDPS Yasası kapsamında toplam 646 şüpheli tutuklandı. Verilere göre “Şehir polisi bu yıl NDPS Yasası kapsamında 3.972 kg esrar, 103 kg esrar ve 77,15 kg MDMA ele geçirdi.”

Kendisi, bu yılın başlarında uyuşturucuyla mücadele yardım hattının başlatılmasıyla birlikte polisin, Noida ve Greater Noida’daki özel üniversitelerdeki uyuşturucu çetelerini çökertmek için çeşitli gizli ipuçları aldığını söyledi.

Komiser, “Öğrencilere sarhoş edici madde sağlayanlar hakkında sıkı yasal işlem başlatıldı” dedi.

Yılın en önemli olayının Greater Noida’daki yerleşim bölgeleri dışındaki iki laboratuvardan 77 kg metamfetamin veya meth’in taşınması ve 12 yabancının tutuklanması olduğunu ekledi.

“İlaç taşımacılığının uluslararası değerinin şu şekilde olduğu tahmin edilmektedir: ₹350 crore ve laboratuvarlardan elde edilen üretim ekipmanları ve hammaddeler, değerindeki ilaçların daha fazla üretimi için kullanılabilirdi. ₹130-140 crore,” dedi Singh.

Dr. (Prof.) Uttar Pradesh’in eski Polis Genel Müdürü Vikram Singh (Haziran 2007’den Eylül 2009’a kadar), kaydedilen vaka sayısının artmasının “polisin daha aktif olduğu anlamına geldiğini” söyledi.

“Polis, daha önce Noida ve Greater Noida’da yeşil meralardan yararlanan ve tüm yasa dışı faaliyetleri yürüten kaçakçılara karşı harekete geçiyor” dedi.