Atık nedir ve kaça ayrılır ?

Nursa

Global Mod
Global Mod
Atk nedir ve kaca ayrlr?

Atk, cevremizin etrafnda her zaman mevcut olan, ortadan kaldrlamayan, cogunlukla insan faaliyetlerinden kaynaklanan, yasammzn kalitesini etkileyen ve cevreye zarar veren kalntlarn tumudur. Atklar, dogadan ya da uretim sureci srasnda olusmus veya uretim ve tuketim srasnda ortaya ckms veya kullanlms herhangi bir maddeden olusur. Atklar, tehlikeli atklar ve tehlikeli olmayan atklar olmak uzere ikiye ayrlr.

Tehlikeli Atklar

Tehlikeli atklar, zehirleyici, patlayc, yakc veya cevreye zararl olma ozelligi tasyan atklardr. Tehlikeli atklar, kimyasal, biyolojik veya fiziksel olarak tehlikeli olabilir ve cevreye zarar verebilirler. Tehlikeli atklar, cesitli turlerde snflandrlrlar. Bunlar; zehirli ve toksik atklar, patlayc atklar, yakc atklar, radyoaktif atklar, biyolojik atklar ve diger atklar.

Tehlikeli Olmayan Atklar

Tehlikeli olmayan atklar, cevreye ve insana zarar veren atklar degildir. Tehlikeli olmayan atklar, cogunlukla evsel atklar, endustriyel atklar, tarmsal atklar ve kamu atklardr. Evsel atklar, evlerden veya kamu mekanlarndan atlan atklardr ve cogunlukla organik maddelerden olusur. Endustriyel atklar, uretim surecinde ortaya ckan kalntlarn tumudur. Tarmsal atklar, ciftciler tarafndan uretilen urunlerin uretim surecinde olusan atklardr. Kamu atklar ise, belediyelerce toplanan atklarn tumudur.

Atklar, toplanmasndan sonra cevreye zarar vermeyen bicimde depolanp, kontrol altnda tutulmaldr. Atklar, geri donusum yontemiyle tekrar kullanlmal veya uygun bicimde bertaraf edilmelidir. Atklarn geri donusumu, cevrenin korunmas ve insanlarn saglgnn korunmas icin onemli bir onlem olup, cevrenin kirletilmesini onlemek icin onemlidir.

Sonuc olarak, atklar cevreye zarar vermeyen bicimde toplanmal, kontrol altnda tutulmal ve geri donusum yontemiyle tekrar kullanlmaldr.