BJP, Ghaziabad’daki diğer sekiz yerel organda yalnızca bir sandalye kazandı

aynur

New member
Bharatiya Janata Party’nin (BJP) yerel yönetimdeki galibiyet serisi Ghaziabad’daki diğer sekiz yerel yönetimde sona erdi. Loni, Khoda, Modinagar ve Muradnagar’ın dört nagar palikasında partinin adayları daha önce sahip oldukları dört başkanlık koltuğundan üçünü kaybetti. Ayrıca dört nagar panchayats Patla, Niwari, Faridnagar ve Dasna’da BJP adayları zafer elde edemedi.

Cumartesi günü Hindistan’ın Ghaziabad kentindeki Ghaziabad Govindpuram Anaj Mandi’de yetkililer oyları oy pusulasıyla sayıyor. (Sakib Ali/HT Fotoğraf)

Cumartesi günü, bağımsız aday Mohini Sharma, sadece 27.273 oy alan BJP’den Reena Bhati’yi yenerek Khoda başkanlığını kazandı.

Mohini’nin kocası, eski milletvekili Amarpal Sharma, Reena Bhati’nin kocası Gajendra Bhati’nin öldürülmesinde siyasi rekabet planlamakla suçlandı ve 2017’de hapse atıldı.

Öte yandan, Rashtriya Lok Dal’dan Ranjita Dhama (eski BJP), yalnızca 87.173 oy alabilen en yakın BJP rakibi Pushpa Devi’yi yenerek Loni başkanlığı için bir zafer olarak 105.282 oy aldı. Kocası Manoj Dhama, 2012’de BJP biletiyle başkanlık koltuğunu kazanırken, Ranjita Dhama 2017’de BJP biletiyle koltuğu kazandı ve 2023’te başarısını tekrarladı.

“BJP’den ayrıldıktan sonra, büyük bir kadro tabanına sahip olan partinin gücüyle karşı karşıya olduğumu biliyordum. Kampanya için liderlerini işe aldılar ama ben Loni’deki işime güvendim. Eski MLA’mızdan ve yerel kadrolarımızdan destek aldım. Loni’de geliştirme çalışmalarına başlamaya devam edeceğim” dedi Dhama.

Muradnagar’da ise eski milletvekili Wahab Chaudhary’nin eşi Bahujan Samaj Partisi (BSP) adayı Chammi Chaudhary 19 bin 244 oy alırken, en yakın bağımsız rakibi Rekha 17 bin 854 oy aldı.

BJP adayı Rama Devi yalnızca 12.576 oy aldı ve üçüncü sırada kaldı.

BJP’nin tek teselli zaferi, lider adayı Vinod’un 62.640 oyla kazandığı ve sadece 15.982 oy alan bir sonraki Bahujan Samaj Partisi adayı Jagmohan Singh’i mağlup ettiği Modinagar’da oldu.

2017 seçimlerinde BJP, dört nagar panchayats Patla, Niwari, Faridnagar ve Dasna’nın dört sandalyesinden herhangi birini elde edemedi. Durum 2023’te tekrarlandı: Samajwadi partisinin adayı Anil Niwari başkanlığını, Rashtriya Lok Dal’ın adayı Rita, Patla koltuğunu, Bage Jahan Dasna’nın başkanlığını ve Faridnagar başkanlığını, Reshma of Azad Samaj’ı kazandı parti (Kanshiram).

“Partimizde nagar palikalarda ve nagar panchayatlarda kast kaygıları, azınlık oylarının birleştirilmesi ve diğer faktörlerden kaynaklanabilecek bazı sorunlar yaşandı. Bu sonuçları da beyin fırtınası yapacağız. Nagar Panchayat düzeyindeki seçimler yerel düzeyde yapılır. BJP bölge başkanı Dinesh Singhal, “Yani pek bir şey tahmin edilemezdi” dedi.

• YAZAR HAKKINDA

Peeyush Khandelwal, batı Uttar Pradesh’te suçtan kalkınma ajanslarına, altyapı ve ulaşıma kadar bir dizi konuda yazıyor. Ghaziabad’da yaşıyor ve neredeyse on yıldır gazetecilik yapıyor.
    …ayrıntılı olarak görün