CBSE Sonuçları: Gautam Budh Nagar ve Ghaziabad’da Geçme Oranında Düşüş

aynur

New member
Gautam Budh Nagar ve Ghaziabad’dan öğrenciler, sonuçları Cuma günü açıklanan Central Board of Secondary Education (CBSE) 10. ve 12. sınıf sınavlarında başarılı bir performans sergilediler. Birçoğu sırasıyla %99,40 ve %99,8 puan alırken, her iki ilçede de genel geçme oranı, Covid-19 salgını nedeniyle sınavların iki bölümde uygulandığı geçen yıla göre düştü.

Noida Sector 30’daki Delhi Devlet Okulundaki öğrenciler, CBSE’nin Cuma günü 10. ve 12. sınıf yönetim kurulu sınavlarının sonuçlarını açıklamasından sonra kutlama yapıyor. (Sunil Ghosh/HT Fotoğrafı)

Hem Gautam Budh Nagar hem de Ghaziabad ile yakınlardaki diğer 16 ilçeyi içeren Noida bölgesinde, 12. sınıf geçme oranı %80,36 ile ülkedeki en düşük üçüncü bölge oldu. Bölge, tüm Hindistan olmak üzere 10. sırada yer alarak 10. sınıfta %92,50 geçme oranına ulaştı.

Noida CBSE bölge müdürü Piyush Sharma, 12. Sınıf öğrencileri için geçiş oranının Gautam Budh Nagar’da %86.78 ve Ghaziabad’da %84.42 olduğunu söyledi.

Gautam Budh Nagar’da 18.225 öğrenci sınava girdi ve bunlardan 15.815’i sınavları geçti. Ghaziabad’da 19.826 öğrenci sınavlara girdi ve bunların 16.738’i sınavları geçti. Geçen yıl Gautam Budh Nagar ve Ghaziabad’da 12. sınıf için geçme oranları sırasıyla %91.53 ve %92.02 idi.

Bu arada, 10. sınıf geçme oranı Gautam Budh Nagar’da %93.70 ve Ghaziabad’da %93.12 idi.

Sharma, “Gautam Budh Nagar’da ortaya çıkan toplam 10. Sınıf öğrencisi sayısı 24.013 idi ve bunların 22.500’ü geçti, Ghaziabad’da ise 21.951’i sınavları geçen 23.572 öğrenci sınavlara geldi.”

Noida’daki Amity International School’un müdürü ve CBSE bölge koordinatörü Renu Singh, bu sefer bireysel sonuçlarda bir düşüş olduğunu söyledi.

Singh, Delhi Üniversitesi’nin lisans derslerine kabul için giriş sınavları başlattığından beri, öğrencilerin 12. Sınıfta iyi sonuçlar elde etme motivasyonunun daha düşük olduğunu sözlerine ekledi.

“Öğrenciler CBSE sınavlarından çok giriş sınavlarına odaklanıyorlar, bu da bu seferki düşük puanları açıklayabilir.”

Noida Somerville Okulu’nda 12. sınıf öğrencisi olan Ishmit Kaur %99,4 puan aldı ve Noida bölgesinde ilk 10’da yer aldı.

Gautam Budh Nagar’da 10. sınıf geçme oranı %93.70 iken Ghaziabad’da %93.12 idi.

Amity International School’dan Rachit Jain, Noida 10. Yıl Yönetim Kurulu Sınavlarında %99.8 puan aldı ve DPS Noida’dan Anahad Rakhra %99.2 puan aldı.

Noida’daki Shiv Nadar Okulunda, Siddhant Bembey 12. sınıf yönetim kurulu sınavlarında %98,2 başarı elde etti.

Vishwa Bharati Okulu’nda bir öğrenci olan 12. Sınıf Shireen Bindru %99 puan aldı. “Dört konudan tam 100, bir konudan 95 aldım. Sınav sırasında altı saat çalıştım ama aynı zamanda egzersiz yapmak için günde iki saat ayırdım. İleride IAS görevlisi olmak istiyorum.”

DPS Greater Noida’da bir öğrenci olan Tanushree Khandelwal, 12. sınıfta %99.40 puan aldı. Müdürü Sandhiya Awasthi, “Okul, öğrencilerimizin başarılarından büyük gurur duyuyor. Bu, Covid pandemisinden bu yana kurul sınavlarının çevrimiçi veya hibrit mod yerine okullarda yüz yüze ilk kez yapılmasıydı. Öğrencilere iyi bakıldığından ve başarılı olmalarını sağlamak için doğru rehberliğin verildiğinden emin olduk.”

Ghaziabad’da, Silverline Prestige School’dan Asmi Basak 12. Yılda %97’lik bir başarı elde etti ve okul etkileyici bir genel puan elde etti: Öğrencilerinin %50’si onur derecesi aldı (puanların %75’inden fazlası) ve %82’si birinci sınıfa ulaştı (60’ın üzerinde) %).

Ghaziabad Silverline Prestige Okulu Direktörü (Geliştirme) Naman Jain, “Asmi Basak, %97’lik etkileyici bir puanla PCM (Fizik/Kimya/Matematik) alanında en üst sırayı aldı. Bağlılığı ve sıkı çalışması gerçekten işe yaradı ve tüm öğrencilerimiz için bir ilham kaynağı.

• YAZAR HAKKINDA

Ashni Dhaor, Hindustan Times muhabiridir. Ghaziabad şehrinde suç, eğitim, sağlık, siyaset, sivil meseleler ve çevreyi kapsar. 2015 yılında Delhi Üniversitesi’nden mezun oldu ve o zamandan beri Hindustan Times için çalışıyor.
    …ayrıntılı olarak görün