FIR ve Shiv Nadar Üniversitesi, ebeveynin beyanı aynı fikirde değil

aynur

New member
17 Mayıs’ta 21 yaşındaki bir öğrencinin üniversite kampüsünde öldürülmesiyle ilgili olarak Shiv Nadar Üniversitesi yönetimi ve diğer dört kişi hakkında FIR’dan dava açılmasından bir gün sonra, kadının babasının şikayeti ile kendisinin ifadesinde çelişkiler ortaya çıktı. FIR ön plana çıktı.

Öğrenci, 17 Mayıs’ta erkek sınıf arkadaşı tarafından vurularak öldürüldü. (HT fotoğrafı)

FIR, kadının kendisini vuran erkek öğrenci tarafından taciz edildiği iddiasını ailesine anlattığını belirtiyor. Ancak Perşembe günü HT’ye konuşan baba, durumun hiçbir zaman farkında olmadığını iddia etti.

Polis, 17 Mayıs günü öğleden sonra, öğrencinin üniversite yemekhanesi yakınında vurularak öldürülmesinin ardından, erkek sınıf arkadaşının yurda koşarak kendini vurduğunu söyledi. Her ikisi de üçüncü sınıf BA sosyoloji öğrencileriydi.

Perşembe günü, Gautam Budh Nagar Polisi, ölen öğrenciye, bir üniversite personeline, bir fotoğrafçıya, bir Kanpur sakinine ve Hindistan’daki üniversite yönetimine karşı 302 (cinayet), 354D (takip etme) ve 120b (suç komplosu) bölümleri kapsamında bir FIR kaydetti. Dadri Polis Karakolu’ndaki kod. FIR’de adı geçen diğer üç kişiden, ölen erkek öğrencinin kendi canına kıymadan önce üniversitenin öğrenci konseyine e-postayla gönderdiği 22 dakikalık bir Haberda bahsedilmişti.

Kadının babasının şikayetini kaydeden FIR, kızı tarafından sınıf arkadaşının taciz edildiğini öğrendikten sonra babanın konuyu üniversite yetkililerine ilettiğini belirtti.

“Geçtiğimiz günlerde erkek öğrenci tarafından taciz edildi. Bana bu konuda şikayette bulunduğunda, üniversite yönetiminden öğrenci hakkında işlem yapmasını istedim ancak yönetim bugüne kadar uygun bir işlem yapmadı” diyen babanın şikayetinin FIR’daki nüshasında yer alıyor.

“Erkek öğrencinin bir üniversite çalışanı, bir Kanpur sakini ve bir fotoğrafçının isimlerini verdiği bir Habersu sosyal medyada yayınlandı. Bu Haberyu sadece bazı öğrencilerle ve üniversite yönetimiyle paylaştı. Üniversite zamanında ciddi ve etkili tedbirler almadığı için kızımın bir kumpasla öldürüldüğü buradan anlaşılıyor. Bu nedenle polisi suçlulara karşı sert işlem yapmaya davet ediyorum.”

Ancak kadının babası Cuma günü FIR’deki ifadenin yanlış olduğunu ve FIR’daki şikayet ifadesinin “yanlış iletişim nedeniyle” ortaya çıktığını söyledi. Kızının kendisine durumdan asla bahsetmediğini ve eğer bilseydi onu Kanpur’daki evine götüreceğini söyledi.

“Kızımız bize tüm durumdan hiç bahsetmedi. Bir adamın onu taciz ettiğini bilseydim, onu korumak için hemen harekete geçerdim. Polise şikayette bulunurken iletişim hataları olduğu için çelişkili ifadeler verildi” dedi.

Kadın daha önce üniversite yönetimine gönderdiği bir e-postada erkek öğrenci tarafından taciz edildiğini iddia etmiş ve yönetimden kendisine yardımcı olmak için harekete geçmesini istemişti. Ayrıca ailesinin durumu bilmesini istemediğini de yazdı.

Dadri Polis Karakolu’ndan memur Sujeet Upadhyay şunları söyledi: “FIR, kadının ailesinin yazılı şikayetine göre kaydedildi. Herhangi bir tutarsızlıktan haberdar değiliz.”

Bir üniversite sözcüsü, ölen kadının babasından veya ailesinden şimdiye kadar bir öğrenci arkadaşı tarafından taciz edildiğine dair bir şikayet gelip gelmediği sorusuna, “Üniversite ve yetkililerine, aileden konuyla ilgili herhangi bir şikayet gelmedi” dedi. ”

• YAZAR HAKKINDA

Ashni Dhaor, Hindustan Times muhabiridir. Ghaziabad şehrinde suç, eğitim, sağlık, siyaset, sivil meseleler ve çevreyi kapsar. 2015 yılında Delhi Üniversitesi’nden mezun oldu ve o zamandan beri Hindustan Times için çalışıyor.
    …ayrıntılı olarak görün