FSD, 93 kişinin karabuğday 'puris'inden hastalanmasının ardından örnekler topladı

aynur

New member
Polis yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, Cuma günü Mahashivratri'de yaşanan iki ayrı olayda, yerel olarak satın alınan karabuğday unundan yapılan püreleri yedikten sonra 73'ü öğrenci olmak üzere 93 kişinin hastalanmasının ardından Gıda Güvenliği Departmanı (FSD), Noida ve Greater Noida'daki 11 yerden örnekler topladı. Pazar günü bu konu söylendi.

93 kişi ise ilk tedavilerinin ardından taburcu edildi. (HT fotoğrafı)

Polis yetkilileri, 93 kişinin ilk tedavilerinin ardından hastaneden taburcu edildiğini söyledi.

Hindustan Times – Son dakika haberleri için en hızlı kaynağınız! Şimdi Oku.

“FSD ekipleri Cumartesi günü Noida ve Greater Noida'daki erkek çocuk pansiyonlarından, marketlerden ve gıda işleme endüstrilerinden karabuğday unu, soya fasulyesi yağı, sabudana, kaya tuzu ve pişmiş yiyecek örnekleri topladı.

Numuneler test için devlet laboratuvarına gönderildi” dedi FSD memuru (Gautam Budh Nagar) Archana Dheeran. Zehirli olabilecekleri için diğer gıdaların da test amacıyla toplandığını ekledi.

FSD ayrıca karabuğdayın Ghaziabad'daki bir gıda tedarikçisinden Noida'nın 73. Sektöründeki bir fabrikaya tedarik edildiğini, burada öğütüldüğünü ve ardından Noida ve Greater Noida'da satıldığını öğrendiğini söyledi.

Dheeran, “FSD Ghaziabad'ın atanmış memuru, Ghaziabad merkezli gıda tedarikçisini araştırması için uyarıldı” diye ekledi.

'Kuttu ka atta' olarak da adlandırılan karabuğday unu, Shivratri gibi bayramlarda puri hazırlamak için kullanılır.

Greater Noida'da bir pansiyonda yaşayan en az 76 öğrenci ve Noida'nın Barola köyünden 17 kişi, karabuğday unundan yapılan püreyi yedikten sonra gıda zehirlenmesi belirtileriyle Cuma akşamı geç saatlerde hastaneye kaldırıldı.

Öğrenciler akşam 21.00'de akşam yemeğini yedikten sonra akşam 22.00'de başlarının dönmeye başladığını söyledi.

“Başımın döndüğünü hissettim ve kustum. Huzurevi yöneticileri tarafından iki oda arkadaşımla birlikte acil servise götürüldüm. Greater Noida'da özel bir hastaneye kaldırılan 19 yaşındaki Kushal Singh, pansiyonumdaki birkaç kişinin daha kustuğunu söyledi.