Ghaziabad Kent Konseyi oybirliğiyle 12 üyeli Yürütme Kurulunu seçti

aynur

New member
Yetkililer, Ghaziabad Belediyesi’nin yeni seçilen 100 meclis üyesinin Cuma günü yapılması planlanan seçimlerde 12 üyeli yönetim kurulunu oybirliğiyle seçmesiyle önemli bir olaya tanık olduğunu söyledi.

Hindistan’ın Ghaziabad kentindeki Ghaziabad Belediye Şirketi’nin yönetim salonunda Cuma günü yapılan seçimleri 12 yönetici üye rakipsiz kazandı. (Sakib Ali/HT Fotoğraf)

Bu gelişme, şirketin yönetim kurulunun bir önceki görev süresinin 22 Ocak’ta sona ermesinin ardından geldi. Ardından 13 Mayıs’ta yapılan belediye başkanlığı ve meclis seçimlerinde yeni seçilen temsilciler 27 Mayıs’ta yemin ederek göreve başladı.

Bharatiya Janata Partisi’nden (BJP) gelen dokuz meclis üyesiyle çeşitli siyasi partiler şu anda Yürütme Komitesinde temsil edilirken, Kongre, Samajwadi Partisi ve bağımsız bir adayın her biri bir sandalyeye sahip.

Organ, farklı mahalleleri temsil eden 100 belediye meclis üyesinden oluşur ve şehrin yönetiminde büyük sorumluluk taşır. Yönetim Kurulu’ndan sonra en yüksek ikinci organ olan Yönetim Kurulu’nun önemli yetkileri bulunmaktadır. Sadece siyasi kararlar alma yetkisine sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda Vatandaşlık Kurumu’nun günlük işlerini de denetler. Daha geniş mutabakat gerektiren konularda komite, yönetişime işbirlikçi bir yaklaşım sağlamak için kararları şirketin yönetim kuruluna havale etme yetkisine sahiptir.

Yürütme Kurulu seçimleri Cuma günü gerçekleştirildi ve 12 üyenin tamamının rakipsiz seçilmesiyle sona erdi. Başlangıçta sunulan 13 adaylıktan bir BJP adayı son dakikada geri çekildi ve bu da akıcı bir seçim süreciyle sonuçlandı.

Belediye komiseri Nitin Gaur, “BJP’nin dokuz üyesi, bağımsız bir aday, bir Kongre üyesi ve Samajwadi partisinden bir temsilci ile birlikte Yürütme Komitesine seçildi.”

Daha geniş siyasi manzaraya bakıldığında, yakın zamanda sonuçlanan 11 Mayıs yerel seçimleri, meclisteki 100 sandalyenin 66’sını elde eden BJP’nin hakimiyetini gösterdi. Bağımsız adaylar ikinci en büyük grubu temsil etti ve 14 sandalye aldı.

Muhalefet partileri bir gerileme yaşadı ve birlikte 20 sandalye kazandı. Özellikle, Aam Aadmi Partisi ilk kez üç sandalye kazanırken, Apni Jantantrik Partisi ve Tüm Hindistan Majlis-E-Ittehadul Muslimeen (AIMIM) her biri ikişer sandalye kazandı. Bahujan Samaj Partisi (BSP), Samajwadi Partisi (SP) ve Kongre sırasıyla beş, beş ve üç sandalye kazandı.