Ghaziabad: Loni ilkokulunda öğle yemeğinden sonra 25 çocuk hastalandı

aynur

New member
Konuyu bilen yetkililer, Lonis Prem Nagar’daki bir devlet ilkokulunda okuyan en az 25 öğrencinin Çarşamba öğleden sonra öğle yemeği programı kapsamında sağlanan yiyecek ve sütü tükettikten sonra hastalandığı iddia edildi.

Olay, Çarşamba öğleden sonra okuldaki öğrencilerin öğle yemeğini yedikten kısa bir süre sonra hastalık belirtileri göstermeye başlamasıyla ortaya çıktı. (Sakib Ali/HT Fotoğrafı)

Konuyla ilgili soruşturma başlatan Temel Eğitim Dairesi yetkilileri, öğrencilerin tükettiği yiyecek ve sütlerden test amaçlı numune aldı.

Olay, Çarşamba öğleden sonra okuldaki öğrencilerin öğle yemeğini yedikten kısa bir süre sonra hastalık belirtileri göstermeye başlamasıyla ortaya çıktı.

“Çocuklarda semptomlar görüldü, bazıları kustuğunu bildirdi. Derhal yerel birinci basamak sağlık merkezine yatırıldılar ve şu anda durumları stabil. Gıda departmanı öğle yemeği kapsamında sunulan tüm yenilebilir ürünlerden numuneler topladı ve olayın temel nedenini araştıracağız” dedi bölge ilköğretim memuru OP Yadav.

Eğitim yetkilisi, öğle yemeğinin hazırlanmasının okulda yapıldığını, görevin okul müdürü ve yerel meclisin sorumluluğunda olduğunu söyledi.

Yadav, “Ancak okulda 310 öğrenci kayıtlı ancak bunlardan sadece 25’i hasta. Olayın tamamı araştırılıyor” diye ekledi.

Dr. Baş Sağlık Sorumlusu (CMO) Bhavtosh Shankhdhar, Loni’deki Toplum Sağlığı Merkezine (CHC) kabul edilen 22 çocuğun durumunun stabil olduğunu, üç çocuğun ise Sanjay Nagar’daki bölge hastanesine götürüldüğünü söyledi.

“Çocuklarda karın ağrısı, baş ağrısı ve hatta kusma belirtileri gelişti. Üç çocuk Sanjay Nagar Hastanemize sevk edilirken, şu anda Loni’deki CHC’de stabil durumdalar. Gıda örneklerinin testi tamamlandıktan sonra nedeni bilinecek. Ekiplerimiz çocukların sağlığını takip ediyor” diye ekledi.