Greater Noida Yönetim Kurulu, Şehrin 40.000 Dönüm Genişletilmesi İçin 2041 Ana Planını Onayladı

aynur

New member
Greater Noida Board, Cumartesi günü 131. yönetim kurulu toplantısında, sanayi kentini önümüzdeki 18 yıl içinde geliştirmeye yönelik bir plan olan Master Plan 2041’i onayladı.

Kurul ayrıca, merkezi hükümet komitesinin konut projeleri hakkındaki raporunu da görüştü, ancak nihai bir görüş ancak Noida ve Yamuna Otoyolu yetkililerinin kurul toplantılarında rapor üzerinde müzakere edildikten sonra oluşturulacak. (HT fotoğrafı)

Şu anda, Greater Noida’nın sanayi topluluğu 31.733 hektarlık tarım arazisini kapsıyor ve bu ikinci aşamada, gelecekteki gelişim için çiftçilerden 40.000 hektar ek alan alacak.

Yetkililer, 2041 Ana Planı kapsamında geliştirme tamamlandıktan sonra, Greater Noida’nın Noida’dan dört kat daha büyük olacak 71.733 hektarlık bir araziyi kapsayan bir şehir haline geleceğini söyledi.

Ajans, diğer önemli kararların yanı sıra, merkezi hükümet komitesinin, son beş ila altı yıldır olumsuz duygular yaşayan ve böylece yaklaşık 100.000 kişinin çıkarlarını etkileyen emlak sektörünü canlandırmanın çeşitli yollarını öneren, durdurulan konut projeleri hakkındaki raporunu tartıştı. konut sakinleri ve en az 200.000 ev alıcısı.

Yönetim kurulu başkanı Ravikumar NG, “Merkezi hükümet komitesinin raporunu yönetim kurulu toplantısında tartıştık, ancak nihai görüş ancak Noida ve Yamuna Otoyolu yetkililerinin önümüzdeki yönetim kurulu toplantılarında rapor üzerinde müzakere edildikten sonra oluşturulacak” dedi. Büyük Noida otoritesinin.

“Ayrıca, Greater Noida Yönetim Kurulu, Greater Noida’nın ikinci aşamasının geliştirilmesinin önünü açan 2041 Ana Planını onayladı. Ajans, ikinci aşamada ekonomiyi canlandırmak için endüstriyel tesislerin inşası için arazi sağlamaya odaklanacak” dedi.

Sanayi projeleri için uygun arazi olmadığından, ajans ikinci aşamada geliştirme için çiftçilerden daha fazla arazi almaya karar verdi. Yetkililer, komşu Jewar’da yakında yapılacak olan Noida uluslararası sıfırdan havaalanı projesiyle, başta sanayi arazisi olmak üzere her türden arazi talebinin arttığını söyledi.

Ayrıca yetkili makam, çiftçilerin barınmasına ilişkin üç ana talebi de kabul etti. İlk olarak, çiftçiler, önceki 11 metrelik sınırın aksine, köylerde 15 metre yüksekliğe kadar evler inşa edebilirler; İkinci olarak, çiftçilerden ıslah programı kapsamında kendilerine tahsis edilen mesken arazileri üzerine konut inşa etmeleri için ücret alınmayacaktır. Üçüncüsü, büyük arsaları, aileleri için önceki 120 metrekarelik üst sınırın aksine 40 metrekareye kadar daha küçük parsellere bölünecek.

Çiftçiler, otoritenin uzun süredir devam eden taleplerini nihayet yerine getirdiği için mutlu.

‘dan bir çiftçi olan Mukesh Yadav, “Karar acildi çünkü bir çiftçinin 500 metrekarelik bir arsası varsa ve kendi çocukları olan dört oğlu varsa, o zaman büyük bir arsayı daha küçük arsalara bölmek aile için bir zorunluluktu.” Patwari.

Çiftçiler, bu talepler de dahil olmak üzere üç aydır bir protestoda oturuyor ve kurulun bu talepleri kabul etmesiyle yetkililer, çiftçilerin artık protestolarına son vermesini umuyor.

“Yedi yıl içinde kendisine tahsis edilen arsa üzerine evini yapmayan çiftçiye uygulanan cezaları kaldırdık. Artık çiftçinin geniş ailesi, gerekirse herhangi bir ücret ödemeden ev inşa edebiliyor. Ayrıca, büyük bir arsanın minimum büyüklüğü, daha önce en az 120 metrekare kalması gerektiğinden farklı olarak artık 40 metrekarelik parsellere bölünebiliyor. Ailelerin sayısı artıyor ve onların da konuta ihtiyacı var” dedi CEO.

Greater Noida Authority ayrıca konut ödemelerinde temerrüde düşen 2.200 sabit oranlı alıcının katkılarına ilişkin ceza faizinden de feragat etti. “Ayrıca, bakımı ev sahipleri derneğine devretmezlerse emlakçının su faturalarını ödemek zorunda kalacağına da karar verdik. Ayrıca önümüzdeki yıl Eylül ayına kadar 58 sektöre Ganga suyu sağlama kararı aldık. Şu anda, yetkili makam Ganga suyunu yalnızca 33 sektöre sağlıyor, ”dedi Ravikumar NG.

• YAZAR HAKKINDA

Vinod Rajput, Noida ve Greater Noida’da çevre, altyapı, emlak ve hükümet politikaları üzerine yazıyor. Geçmişte Delhi, Gurgaon ve Panchkula’da çevre ve altyapı hakkında rapor vermiştir. …ayrıntılı olarak görün