İlaç firması CMD, Dubai merkezli bir adamı 70 milyon₹ değerinde dolandırmaktan tutuklandı

aynur

New member
Chennai ve Dubai merkezli bir ilaç şirketi olan Novo Health Care'in Başkanı ve Genel Müdürü (CMD), bir yatırımcıyı dolandırmak suçlamasıyla Bengaluru'da tutuklandı. ₹70 crore. Kıdemli polis yetkilileri Cuma günü yaptığı açıklamada, yatırımcının BT çözümleri şirketinin ofisinin hem Noida hem de Dubai'de bulunması nedeniyle bu konuyla ilgili bir vakanın üç ay önce Noida'da kaydedildiğini söyledi.

Dubai'de yaşayan Shakir Hussain, Noida'daki Sektör 20 polis karakoluna aldatıldığını şikayet etti ₹Venkata'nın şirketine 70 crore yatırdı. (HT fotoğrafı)

Polis, tutuklanan kişinin Chennai yerlisi ve Novo Health Care'in CMD'si olan Ramani Kalpati Ramachandran Venkata olduğunu tespit etti.

Hindustan Times – Son dakika haberleri için en hızlı kaynağınız! Şimdi Oku.

5 Aralık 2023'te Dubai'de ikamet eden Shakir Hussain'in Noida'daki Sektör 20 polis karakoluna aldatıldığına dair şikayette bulunduğunu söylediler. ₹Venkata'nın şirketine 70 crore yatırdı.

Polis Komiseri Yardımcısı (DCP) (Noida) Vidyasagar Mishra, “Hussain, Venkata'nın kendisine yatırılan parayı zimmete geçirdiğini ve ona söz verdiği getiriyi asla vermediğini iddia etti” dedi ve konuyla ilgili bir FIR başvurusunda bulunulduğunu ve derhal bir soruşturma başlatıldığını ekledi. başlatıldı.

FIR altı şüphelinin adını verdi: Novo Healthcare firması Venkata ve aile üyelerinden dördü.

Hussain, Noida ve Dubai'de ofisleri bulunan bir BT çözümleri şirketi olan GenX Systems'in Genel Müdürüdür. Novo Health Care'e ilk yatırımını 2018 yılında yaptı.

“Venkata ile 2017 yılında bir yatırım fırsatıyla geldiğinde Noida'daki ofisimde tanıştım. Bana yatırımlarımdan inanılmaz getiriler vaat etti ve Ocak 2018'de şirkete belirli bir miktar yatırım yaptım ve makul bir getiri elde ettim” dedi. Delhi Jafrabad'da da bir evi olan Hussain.

Hüseyin yatırımlarından düzenli getiri elde ettiği için ilk başta her şey umut verici görünüyordu.

“Kişisel yatırımımın yanı sıra şirketim aracılığıyla şirkete de yatırım yaptım. Başlangıçta yatırımımızın şartlarına göre bana kâr ödeniyordu. Daha sonra Aralık 2018'de Venkata beni kızının Chennai'deki düğününe davet etti ve benden bir kez daha daha fazla yatırım yapmamı istedi. Teklifi memnuniyetle kabul ettim ve 2019 yılında bu kez kredi şeklinde bir yatırım daha yaptım. ₹70 crore,” dedi şikayetçi.

Ancak şüphelinin Hüseyin adına yazdığı çekler bu kez karşılıksız çıkmaya başladı.

“Vaat edilen dönüş gerçekleşmeyince şüphelendim. Venkata ile iletişime geçmeye çalıştığımda yatırımımın güvende olduğuna dair bana güvence verdi. Ancak aylar geçtikçe ve ben galip geldiğimde, şüpheliler beni geri adım atmakla tehdit etti ve yatırılan parayı geri alamayacağımı, çünkü bu miktarın sonsuza kadar kaybolacağını söylediler” dedi Hussain.

Sonraki dört yıl boyunca Hussain, parasını geri almak için aralarında Venkata'nın da bulunduğu şirketin paydaşlarıyla görüşmeye devam etti.

“…2023 yılında Venkata'nın ülkeden Dubai'ye kaçtığını öğrendim. Birikimlerim tükendiğinde ve borçlarım arttığında artık mali yıkımın eşiğindeydim ve Aralık ayında Dubai'den Noida'ya gelip ona karşı dava açmaya karar verdim” dedi Hussain.

5 Mart 2024'te şüpheli Bengaluru'ya kadar takip edildi ve Sektör 20 polis karakolundan bir ekip tarafından tutuklandı.

Polis, şüphelinin bir nişan için Hindistan'a gittiğine dair bir ihbar aldıklarını ve ardından yakalandığını söyledi.

“Şüpheli, Hindistan Ceza Kanununun 420 (hile), 406 (güvenin suç teşkil eden ihlali), 467, 468 ve 471 (tümü sahtecilikle ilgili), 506 (cezai tehdit) ve 120B (cezai komploya katılım) bölümleri uyarınca suçlanıyor . Konuyla ilgili daha fazla soruşturma sürüyor” dedi DCP Mishra.

Hussain şu anda polis soruşturmasına yardım etmek için Noida'da.

Venkata ve avukatı Sumant VC, defalarca yapılan arama ve mesajlara rağmen yorum taleplerine yanıt vermedi.