Kapitalist ve emperyalist ne demek ?

Nursa

Global Mod
Global Mod
Kapitalizm ve Emperyalizm nedir?

Kapitalizm ve emperyalizm, iki farkl ekonomik sistemdir. Bunlarn her ikisi de dunyadaki ekonomik gucun ve kaynaklarn daglmn belirleyen kavramlar olarak kabul edilmektedir. Ikisi arasnda oldukca farkllklar vardr ve her iki sistem de, modern dunyada ekonomik etkiye sahiptir.

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, kar amac guden ozel sirketler tarafndan yonetilen, uretimin serbest piyasaya dayal oldugu ekonomik sistemdir. Kapitalist sistemde, herhangi bir uretim aracnn sahibi olan ozel sirketlerin, urunlerini piyasada satn alp satmalarnn ozgurlugu vardr. Boylece, uretimin kontrolu ozel sirketlerin elindedir. Ayn zamanda, kapitalist sistemlerde ucretli calsanlarn emeginin, uretenlerin elindeki kaynaklarn kontrolunde oldugu soylenebilir.

Emperyalizm Nedir?

Emperyalizm, bir ulkenin diger ulkelere kars siyasi, ekonomik ve kulturel gucunu kullanmasdr. Emperyalizm, genellikle guclu bir ulkenin, diger ulkelerin topraklarn ve kaynaklarn kontrol etmeyi veya somurmeyi amaclayan bir siyasi stratejidir. Bu siyasi strateji, ulkelerin gucleri arasndaki dengesizlikten faydalanarak, guclu ulkenin diger ulkelerin kaynaklarn ve uretim sektorunu kontrol etmesini amaclar.

Bu iki sistem arasndaki fark, kapitalizmin uretimin serbest piyasaya dayal olmas ve emperyalizmin ulkeler arasnda guc dengelemesi uzerine kurulmus olmasdr. Kapitalizmde, uretimin kontrolu ozel sirketlerin elindedir; emperyalizmde ise, ulkeler arasndaki guc dengesi uzerine kuruludur. Kapitalizmde, ureticilerin urunlerini piyasada satn alp satmalarna izin verilirken, emperyalizmde ise, guclu bir ulkenin diger ulkelerin kaynaklarn ve uretim sektorunu kontrol etmesi amaclanr.

Kapitalizm ve emperyalizm, dunyadaki ekonomik gucun ve kaynaklarn daglmn belirleyen iki farkl sistemdir.