Noida: Doktor siber dolandırıcılık nedeniyle 45.000₹ dolandırdı

aynur

New member
Noida'da bir kadın doktorun aldatıldığı iddiası ₹Polis Cuma günü yaptığı açıklamada, yakın zamanda bir Haber görüşmesinde Mumbai Suç Şubesi yetkilileri gibi davranan ve onları “banka hesaplarına soruşturma” bahanesiyle parayı aktarmaları için kandıran siber dolandırıcılar tarafından hedef alındıklarını söyledi.

Polis, şikayetine dayanarak Hindistan Ceza Kanunu'nun çeşitli bölümleri ve Bilişim Kanunu'nun ilgili hükümleri uyarınca bir dava kaydetti. (Temsili görsel)

Yetkililere göre, şikayetçi Dr. Delhi'nin Vasundhara Bölgesi sakini Aarti Choudhary (51), dolandırıcılık nedeniyle 'dijital olarak tutuklandı'. Onu Haber görüşmeleri yoluyla izleyerek ve bağlantısını kesmesi halinde korkunç sonuçlarla tehdit ederek hareket özgürlüğünü neredeyse kısıtladılar.

Yalnızca HT Uygulamasından en son Hindistan Genel Seçim haberlerine özel erişim elde edin. Şimdi İndirin! Şimdi İndirin!

Polis, şikayetine dayanarak Hindistan Ceza Kanunu'nun çeşitli bölümleri ve Bilişim Kanunu'nun ilgili hükümleri uyarınca bir dava kaydetti.

Sektör 49'da bir klinik işleten Noida, Chaudhary, Sektör 36'daki Siber Suçlar Karakoluna yaptığı şikayette, 6 Mayıs'ta kurye servis müdürü kılığında birinden bir telefon aldığını söyledi. Mumbai'den Tayland'a kendi adlarına gönderilen bir paketin geri geldiğini ve gümrük görevlileri tarafından ele geçirildiğini söyledi.

Chaudhary şikayetinde, “Arayan Ishan Verma, pakette beş pasaport, iki kredi kartı, 4 kg kıyafet ve 140 gram MDMA (meth) bulunduğunu söyledi” dedi.

Arayan kişi, içinde uyuşturucu bulunan bir paketin üzerine adının “yanlışlıkla” yazıldığı için Mumbai Suç Şubesi'ne şikayette bulunmak zorunda kaldığını, aksi takdirde hakkında işlem yapılacağını söyledi ve kendisiyle yapılan görüntülü görüşmeyi başka birine aktardı. kişi daha ileri.

“Rajveer olarak tanımlanan biriyle bağlantım vardı. Bana Skype görüntülü sohbet uygulamasını indirip onunla bağlantı kurmamı söyledi. Bu Haber görüşmesinde Rajveer tüm banka ve kişisel bilgilerimi benden aldı ve benden Aadhaar kartımı göstermemi istedi. Daha sonra bana banka hesabımın bazı kara para aklama işlemleriyle de bağlantılı olduğunu bildirdi.” Şikayette belirtiliyor.

Çağrıya üçüncü bir kişi olan Aditya Keshav'ın da katıldığını söyledi.

“Keshav bana, 24 saat CCTV gözetimi yoluyla beni tüm iddialardan derhal temize çıkarabileceğini söyledi. Aksi takdirde Mumbai'ye gitmek zorunda kalacağım ve yetkililer beni 90 gün gözaltında tutacaktı. CBI'dan tanıdığım birine telefonla danışmaya çalıştığımda insanlar Skype Habersuna sinirlendiler ve bana kötü davranmaya başladılar. Bu nedenle kimseye yaklaşmadım” dedi.

Ertesi gün (7 Mayıs), dolandırıcıların Chaudhary'yi kendilerini taşımaya zorladıkları iddia edildi ₹Hesabına 45 lakh.

“Memur kılığında adamlar bana bir banka hesap numarası vererek bunun kendilerinin 'gözetim hesabı' olduğunu ve konuyu araştırabilmeleri için bu hesaptaki tüm parayı aktarmam gerektiğini söylediler. RTGS (Gerçek Zamanlı Brüt Mutabakat) transferi yoluyla dediklerini yaptım. Bunu yaptıktan sonra bana bunu sormaya başladılar. ₹50 lakh daha. Ama bende buna sahip değildim. Şikayette, şüphelendim ve 1930 numaralı siber yardım hattını aradım ve dolandırıcılarla Skype görüşmesini kestim” denildi.

Polis, ifadelerine dayanarak Hindistan Ceza Kanunu'nun 419 (kimlik dolandırıcılığı cezası) ve 420 (hile ve dürüst olmayan bir şekilde mülk teslimine teşvik etme) ve Bilişim Kanunu'nun ilgili hükümleri uyarınca bir dava kaydetti.

“Kadının kimliği belirlenemeyen şüphelilere yönelik şikayeti üzerine FIR tescil edildi. Konu araştırılıyor,” dedi Noida Sektör 36'daki siber suç polis karakolu memuru Vinod Yadav.