Noida: İki yıldır boşta kaldı, bronkoskopi ekipmanı tekrar çalışır durumda

aynur

New member
Yetkililer, Sektör 39’daki Gautam Budh Nagar Bölge Hastanesinde daha önce kullanılmayan bronkoskopi aletinin tekrar kullanıma açıldığını söyledi. Bronkoskop olarak bilinen bu tıbbi alet, Covid-19 salgını sırasında kritik akciğer enfeksiyonlarını tedavi etmek için etkili bir şekilde kullanıldı. Ancak daha sonra bir depoya kaldırıldı.

Zatürree ve buna bağlı bronşiyal problemleri olan hastalar tedaviden çoktan yararlanmıştır. (Sunil Ghosh/HT fotoğrafı)

Yaklaşık iki yıl sonra, hastane yetkilileri Pazartesi günü yeniden başlayan hizmete yeniden başladı. Zatürree ve buna bağlı bronşiyal problemleri olan hastalar tedaviden çoktan yararlanmıştır.

Bir göğüs hastalıkları uzmanı tarafından gerçekleştirilen bir prosedür olan bronkoskopi, hastanın akciğerlerinin ve hava yollarının durumunu değerlendirir. Bu genellikle hastalarda inatçı öksürük, enfeksiyon veya röntgen veya diğer testlerde bulunan anormallikler gibi semptomlar olduğunda gereklidir.

Başhekim Dr. Renu Agarwal şunları söyledi: “Tesis uzun bir süre kullanılmadı ve yakın zamanda bunun farkına vardım. Cihazlar daha sonra yeniden etkinleştirildi ve hastanın kullanımına sunuldu. Hizmet daha önce kullanımdayken, cihaz açıklanamaz bir şekilde hastanenin birinci katında kilitli kaldı. Ancak bu arada hizmeti yoğun bakım ünitesine entegre ederek hasta erişimini garanti altına aldık.”

Cihaz, Covid-19’un ikinci dalgası sırasında yaygın olarak kullanıldı, ancak daha sonra kullanımı azaldı. Geçen hafta 24 yaşında bir hasta, oksijen seviyesi önemli ölçüde azalmış olarak hastanenin acil servisine başvurdu. Pulmoner komplikasyon tanısı konulan hastaya cihaz kullanılarak Haber bronkoskopi yapıldı ve hastanın durumu stabil hale getirildi.

“Hastanede optimum ve zamanında hasta bakımı sağlamak için önlemler aldım. Ekipmanın mevcut olduğunu ancak yeterince kullanılmadığını fark ederek personele gerekli talimatları verdim. CMS, ekipmanın kilitlenmesinin nedenleri belirsizliğini koruyor” diye ekledi.