Noida Kurumu, imkanları kısıtlı çocuklara yardım etmeye kararlıdır

aynur

New member
Noida Kurumu, çocukların dilenmeye zorlanması sorununu ele alırken, dezavantajlı ve yoksul çocukların hayatlarını iyileştirmek için adımlar atıyor. Yetkililer Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ajansın bu çocuklara eğitim ve yiyecek sağlamak için sivil toplum kuruluşlarıyla (STK’lar) birlikte çalışmayı planladığını söyledi.

Çeşitli STK’larla yakın zamanda yapılan bir toplantıda Noida ajansı yetkilileri, onlardan, yoksul çocukları tespit etmek ve onlara ulaşmak için şehir genelinde anketler yapmalarını istedi. (HT fotoğrafı)

Çeşitli STK’larla yakın zamanda yapılan bir toplantıda, şehir yetkilileri onlara otobüs durakları, gecekondu mahalleleri, sinyal istasyonları ve diğer yerler de dahil olmak üzere şehir genelinde anketler yapma talimatı verdi. Hedefin, sosyal haklardan mahrum çocukları tespit etmek ve ilgili kuruluşları projeye katılmaya teşvik etmek olduğunu söylediler.

Noida ajansının CEO’su Lokesh M, yetkililere halka açık yerlerde dilenen veya çalışan yoksul çocukların sayısı hakkında bilgi toplama ve kapsamlı bir rapor hazırlama talimatı verildiğini söyledi. Bu veriler girişimin sonraki adımlarına katkı sağlayacak.

“Planımız işçi sınıfı ve dezavantajlı ailelerin çocuklarına eğitim, yiyecek ve temel kolaylıklar sağlamak. Bunu gerçekleştirmek için STK’larla birlikte çalışıyoruz. Yakın zamanda şehirdeki yoksul çocukları belirlemek ve listelemek için bu STK’lar ve diğer departmanlarla bir toplantı düzenledik” dedi CEO.

Bu çocukların tespit edilmesinin ardından devlet okullarına kaydolmalarını sağlayacağız. Ailesi olan çocukların da Temel Eğitim Dairesi ve STK’ların desteğiyle yakındaki okullara erişimini kolaylaştırıyoruz.”

Nithari bölgesinde bir STK’yı yöneten Vimlesh Sharma, toplantı sırasında yoksul çocuklara yönelik ders çalışma, resim yapma, kapalı alanda spor yapma ve kütüphaneye erişim gibi çeşitli aktiviteler önerdi. Bu öneri toplantıya katılanlar tarafından onaylandı.

Ajansa göre, girişim yalnızca eğitim sağlamak ve çocukların refahını iyileştirmeyi değil, aynı zamanda kaynak yetersizliği nedeniyle çocukların halka açık yerlerde dilenmesi uygulamasını da ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

“Bu çocukların çeşitli olanaklara erişebilecekleri belirlenmiş alanlar oluşturulacak. STK’lar, Noida Kurumu ve Temel Eğitim Dairesi bu çabada birlikte çalışacak. STK’lar öncelikle kendi bölgelerindeki alanlara odaklanacak, şantiyelerde yaşayan veya başka yerlerde çalışan çocuklar ise kendi bölgelerindeki devlet okullarına kaydolacak” dedi.

Toplantıya Noida’da çalışan yaklaşık on STK’nın yanı sıra Noida yetkilisinden üst düzey yetkililer katıldı.

Yetkililer, Noida yetkilisinin, planın erken aşaması göz önüne alındığında ilerleyişini tartışmak üzere Temel Eğitim Departmanı, Gautam Budh Nagar Polisi, STK’lar ve diğer yetkililerle bir hafta içinde bir inceleme toplantısı düzenleyeceğini söyledi.