Noida okulu mühürlendi: Ebeveynler DM ile görüşür, polise rapor verir

aynur

New member
Noida yönetim kurulunun Pazartesi günü mühürlediği özel okuldaki öğrencilerin velileri, Salı günü bölge yargıcıyla görüşerek sorunun çözülmesini istedi. Ayrıca ebeveynler, koğuşlarının kabulü ve halihazırda ödenmiş olan ücretlerle ilgili endişelerini dile getirdiler.

Ebeveynler Salı günü Noida’daki Sektör 58 Polis Karakolunda. (Sunil Ghosh/HT fotoğrafı)

Pazartesi öğleden sonra, Sektör 56’daki Uttarakhand Devlet Okulu, ödeme yapmadığı iddiasıyla yetkililer tarafından tutuklandı. €Arazi ücretlerinde 17 crore. Mühürlemenin ardından veliler, çocuklarının akademisyenleri konusunda yüzüstü bırakıldı.

Gautam Budh Nagar Ebeveynler Refah Derneği’nin (GPWS) kurucusu Manoj Kataria’ya göre, ebeveynler Pazartesi günü Noida hükümet dairesinde bir protesto düzenlemeyi planlamışlardı, ancak Gautam Budh Nagar bölgesinde 144.

“Okulda okuyan çocukların 200’den fazla ebeveyni, protesto sona erdiğinde ilerideki eylem planına karar vermek için Noida-Delhi sınırındaki Kondli yakınlarında toplandı. Okul yönetimi hakkında Sektör 58 Polis Karakolu’na şikayette bulunduk ve birkaç kez kapatma uyarılarına rağmen okulun velilerden giriş ücreti ve yeni oturumlar için ücret almaya devam ettiğini, bunun da velilere okul tarafından eşit bir şekilde dolandırıldığını belirterek şikayette bulunduk.” Kataria.

Noida Polis-2 Komiser Yardımcısı Sushil Prasad, polisin ebeveynlerin şikayetini aldığını söyledi. “Ancak, konu hala soruşturma altında olduğu için bir FIR henüz kaydedilmedi” dedi.

Ebeveynler daha sonra Salı günü Greater Noida, Surajpur’daki Bölge Yargıcı Manish Verma ile bir araya geldi ve onu konu hakkında bilgilendirdi. “Okul yönetimi, veliler tarafından ödenen ücretleri kötüye kullandı ve Noida Authority ücretlerini ödemedi. Ancak okulun kapanması en az 1.500 öğrencinin geleceğini belirsiz bıraktı. Veliler okul ücretlerini ödediler ve harçlarını başka bir okula göndermek için yeterli paraları yok. Bu nedenle, DM’den bu konuya bir çözüm bulmasını istedik, ”dedi All Noida Okul Aileleri Derneği (ANSPA) Başkanı Yatendra Kasana.

Bölge yargıcı onlara bir soruşturma sözü verdi. “Konuyla ilgili olarak Noida Authority yetkilileri ile temas halindeyim ve ilk bakışta okul yönetiminin ihmali gibi görünüyor. Yetkililere göre, okul temsilcileri bu konuda yetkililerle veya ilçe yönetimiyle bile iletişime geçmedi. Belediyeye, okul yönetimiyle görüşüp sorunu çözmesi talimatını verdim. İlçe yönetimi, okul öğrencilerinin acı çekmesine izin vermeyecek” dedi.

Noida Yönetim Kurulu’ndan bir yetkili şunları söyledi: “Birkaç görüşmeden sonra bile, okul ücretleri yatırmadığı için harekete geçmek zorunda kaldı. Okul yönetimi bu konuda henüz yetkililerle iletişime geçmedi.”

Müdür defalarca aramalara ve mesajlara cevap vermedi.

• YAZAR HAKKINDA

Ashni Dhaor, Hindustan Times muhabiridir. Ghaziabad şehrinde suç, eğitim, sağlık, siyaset, sivil meseleler ve çevre ile ilgilenir. 2015 yılında Delhi Üniversitesi’nden mezun oldu ve o zamandan beri Hindustan Times için çalışıyor.
    …ayrıntılı olarak görün