Noida: Pakistanlı kadının kocası, çocuklarını geri almak için her iki hükümetten de yardım istedi | Bilim Park

aynur

New member
Kocası Ghulam Haider Jakhrani, iki gün önce Gautam Budh Nagar polisi tarafından ülkeye yasadışı giriş yapmaktan tutuklanan 27 yaşındaki Seema Ghulam Haider’den boşandığı iddialarını yalanladı ve Perşembe günü hem Hintlilerin hem de Pakistan hükümetinin barış yapmasını istediğini söyledi. dört çocuğunun güvenli bir şekilde kendisine iade edilmesini sağlamak için çaba sarf ediyor.

Seema, Sachin ve babasıyla birlikte 14 gün gözaltında tutuldu. (Temsili resim)

Çalıştığı Suudi Arabistan’ın Mekke kentinden Hindustan Times’a konuşan 34 yaşındaki Jakhrani, sesini her iki hükümete duyurmak için Hindistan ve Pakistan medyasıyla temas halinde olduğunu söyledi.

“Hint medyası aracılığıyla eşimin büyük Noida bölgesinde tutuklandığını ve dört çocuğumuzu da oraya getirdiğini öğrendim. Benim tek endişem çocuklarım – en büyüğü yedi, en küçüğü dört – ve hem Hindistan hem de Pakistan hükümetlerini, onlarla yeniden bir araya gelebilmem için çocukları Pakistan’a geri getirmek için çaba göstermeye çağırıyorum.” dedi. , Mekke’nin kenar mahallelerinde gündelikçi olarak çalışıyor.

Ayrıca okuyun: Greater Noida: Geri dönmek istemiyorum, burada evleneceğim, diyor polis tarafından alıkonulan Pakistanlı bir kadın

Polis kadın, 22 yaşındaki erkek arkadaşı Sachin Meena ve 51 yaşındaki babası Netrapal Singh’i Cumartesi günü tutukladı. Üç gün sorgulandıktan sonra Seema, Pazartesi günü Hindistan’a yasa dışı yollardan girmekten tutuklandı, Meena ve babası ise, Yabancılar Yasası ve Pasaport Yasası’nın ilgili hükümleri uyarınca, ülkeye yasa dışı yollardan giren bir yabancıya yardım ve barınma sağlamaktan tutuklandı.

Soruşturmalar, Seema’nın 11 Mayıs’ta çocuklarıyla birlikte Pakistan’dan ayrıldığını ve Nepal vizesiyle Nepal üzerinden yasadışı yollardan Hindistan’a girdikten sonra 13 Mayıs’ta Meena’nın Greater Noida, Rabupura’daki evine geldiğini ortaya çıkardı. Polise, ikisi birbirini sevdiği için Meena ve dört çocuğuyla birlikte yaşamayı planladığını söyledi.

Seema’nın kaybolduğu gün Jakhrani, babası Ameer Jan’ın Pakistan’ın Karaçi kentindeki Malir Cantonment polis karakoluna kayıp kişiler raporu verdiğini bildirdi.

HT, Ameer Jan’ın şikayetine ulaştı ve şöyle dedi: “Suudi Arabistan’da yaşayan oğlum Ghulam Haider, 10 Mayıs’tan beri karısı ve dört çocuğuyla iletişim kuramadı. Benden kontrol etmemi istemesinin ardından Karaçi’ye gittim ve onun evini kilitli buldum. Ev sahibine sorduğumda, Seema’nın dört beş günlüğüne köyüne gittiğini söylediler. Ancak Khairpur Mir’deki köyünü kontrol ettim ve o da oraya gitmedi. Polisi bir FIR kaydetmeye davet ediyorum.”

Jakhrani, Seema’nın iddialarının aksine ondan asla boşanmadığını ve buna niyeti olmadığını söyledi.

Karımı ve çocuklarımı seviyorum ve onlara daha iyi bir hayat sunmak için Suudi Arabistan’da çalışıyorum. 2019’dan beri Seema’ya her ay 80.000 PKR (Pakistan Rupisi) gönderiyorum. Okuma yazma bilmeyen ve WhatsApp aracılığıyla Seema ile sesli sohbet eden Jakhrani, geçen yıl en büyük oğlum da Karaçi’de özel bir okula kaydoldu.

Ayrıca, Seema’nın Nisan ayında kendisinden 3 lakh PKR istediğini ve bunu kendisine aktardığını iddia etti. “Seema, Mekke Medine’ye umre ziyareti için çocuklarla birlikte Suudi Arabistan’a gelmek istediğini söyledi. Bunun için benden 3 lakh PKR’sini Nisan ayında göndermemi istedi. Ayrıca Suudi Arabistan’da çevrimiçi olarak yaptığım bir Pakistan CNIC kartı (bilgisayarlı ulusal kimlik kartı) yaptırmamı istedi. Hindistan’a gitmeyi planlarken Suudi Arabistan’a gelmeyi planladığını düşündüm” dedi.

Seema’nın Karaçi’de Jakhrani’nin onun adına satın aldığı bir evi sattığını da sözlerine ekledi. “Evi 2018’de 6 lakh PKR’ye satın aldım ve bunun için EMI ödedim. Şimdi Seema’nın bu mülkü 12 lakh PKR’ye sattığını öğrendim” dedi.

Seema ve dört çocuğunun 2015’ten beri Sindh eyaletinin Karaçi’deki Dodapur köyünde kiralık bir evde yaşadıklarını ortaya çıkardı.

“Seema ile benimkinden farklı bir köye ait olduğu için aşk evliliği yaptık. Ben Jacobabad’dayken, Seema Khairpur Mir’dendi. 2013 yılında birbirimize aşık olduk ama ailemin isteği üzerine zaten başka bir kadınla evlendim. Ancak Seema aşkını ilan etti ve kendi ailemizi kurabilmemiz için benden karımdan boşanmamı istedi. 2014 yılında ailesinden ayrılarak evime geldi ve bizde yaşamaya başladı” dedi.

Jakhrani, Seema ile en son 9 Mayıs’ta konuşmuştu. O gün, eski Pakistan Başbakanı Imran Khan tutuklandı ve Karaçi’de internet hizmetleri kapatıldı.

“Seema’dan aldığım son iletişim, 9 Mayıs tarihli, internet kesilmeden hemen önceki sesli notu. İyi olmadığını ve bir ara beni arayacağını söyledi. Daha sonra Seema beni yerel bir numaradan aradı ve endişelenmememi istedi ve internet geri geldiğinde tekrar konuşacağımızı söyledi. Ancak 10 Mayıs’tan bu yana numarası ölü durumda ve onunla konuşamıyorum” dedi.

Seema, Sachin ve babasıyla birlikte 14 gün gözaltında tutuldu.

• YAZAR HAKKINDA

Ashni Dhaor, Hindustan Times muhabiridir. Ghaziabad şehrinde suç, eğitim, sağlık, siyaset, sivil meseleler ve çevreyi kapsar. 2015 yılında Delhi Üniversitesi’nden mezun oldu ve o zamandan beri Hindustan Times için çalışıyor. …ayrıntılı olarak görün