Noida’daki Shiv Nadar’daki öğrenciler ne kadar güvende? Üniversite liderleri cevap istiyor

aynur

New member
Bölge yüksek öğretim müdürü Pazartesi günü Shiv Nadar Üniversitesi’ne yazarak geçen hafta kampüste iki öğrencinin öldürülmesi ve intihar etmesi ve kampüsteki öğrencilerin güvenliği hakkında ayrıntılı bir yanıt istedi.

Üçüncü sınıf öğrencisinin, daha sonra intihar ederek ölen erkek sınıf arkadaşı tarafından vurularak öldürüldüğü site. (HT fotoğrafı)

Konuya yakın yetkililer, üniversitenin yanıt vermek için üç günü olduğunu söyledi. Yanıtların tatmin edici olmaması durumunda, hükümet tarafından olayın gerekçesi ile birlikte üniversiteye bir bildirim gönderileceğini de sözlerine eklediler.

Polis, Perşembe öğleden sonra üçüncü sınıf bir öğrenciyi vurarak öldürdükten sonra sınıf arkadaşının yurda koşarak kendini vurduğunu söyledi.

Olayın ardından üniversiteye gönderilen bir yazıda Dr. RK Gupta, Yüksek Öğrenim Bölge Müdürü, Kampüste öğrenci güvenliği hakkında cevaplar arıyor.

Üniversiteye yazdığı mektupta beş soru sordu. “Öğrenci, geçmişte diğer öğrenci tarafından taciz edildiğini üniversite yönetimine bildirdi mi? Üniversitenin Kadın Taciz Komisyonu tarafından ne gibi önlemler alındı? Üniversite yurdunda kalan bir öğrencinin silah sahibi olmaması için ne yapıldı? Tedbir alındı mı? Üniversite bu tür olayların gelecekte tekrarlanmaması için ne gibi çalışmalar yaptı?”

Mektup, olayı öğrendikten sonra bölümün kampüsteki öğrencilerin güvenliğinden endişe duyduğunu söyleyerek devam etti.

“Önceden, yüksek öğretim bölümü için en büyük endişe, öğrencilerin kampüste yıpranmasıydı. Üniversite kampüslerinde paçavralarla ilgili çeşitli politikalar ve kurallar vardır. Ancak bu olay emsalsizdir çünkü bir öğrenci kampüste silah taşıyarak güpegündüz başka bir öğrenciyi öldürür ve daha sonra yurtta kendini de öldürmeyi başarır” dedi.

“Bu tür olaylar tekrar olabilir, bu yüzden güvenliği güçlendirmemiz gerekiyor. Gupta, “Kızın üniversite yönetimine şikayette bulunduğu ortaya çıktı ve kız olayı ihbar edince üniversitenin ne yaptığını öğrenmek istiyoruz” dedi.

Ayrıca, cevaplar tatmin edici değilse, Uttar Pradesh Eğitim Bakanlığı’nın üniversiteye sorunun nedenini bildireceğini söyledi.

“Hükümetin bilgilenebilmesi ve daha fazla önlem alınabilmesi için vurulma olayıyla ilgili üç gün içinde ayrıntılı bir rapor istiyoruz. Bölge müdürü, “Uttar Pradesh Hükümeti Eğitim Bakanlığı olaydan derinden endişe duyuyor ve yetkilileri durumu değerlendirmeye yönlendirdi” dedi.

Shiv Nadar Üniversitesi sözcüsü şu yanıtı verdi: “Üniversite, Bölgesel Yüksek Öğrenim Görevlisi Madhavpuram, Meerut, Uttar Pradesh’ten bir anket aldı ve zamanı gelince yanıtlayacak.”

Cuma gününün erken saatlerinde, ölen öğrenciye karşı Ateşli Silahlar Yasası’nın ilgili bölümleri uyarınca yasadışı ateşli silah bulundurmaktan FIR kaydı yapıldı. Silahın nereden temin edildiğini araştıran yetkililer, öğrencinin silahı yaklaşık bir ay önce memleketi Amroha’ya gittiğinde satın aldığından şüpheleniyor.

• YAZAR HAKKINDA

Ashni Dhaor, Hindustan Times muhabiridir. Ghaziabad şehrinde suç, eğitim, sağlık, siyaset, sivil meseleler ve çevreyi kapsar. 2015 yılında Delhi Üniversitesi’nden mezun oldu ve o zamandan beri Hindustan Times için çalışıyor.
    …ayrıntılı olarak görün