RTI’nın cevabına göre Noida, son altı yılda çevreyi kirletenlere ₹ 13,23 crore değerinde para cezası verdi

aynur

New member
Noida otoritesi toplam para cezası uyguladı ₹Son altı yılda çevre koruma normlarını ihlal ettiği tespit edilenlere karşı 13,23 crore, Bilgi Edinme Hakkı (RTI) başvurusuna yanıt verildiğini ortaya çıkardı.

Gupta Kasım 2021’de başka bir RTI başvurusunda bulunduğunda Noida yetkilisi %10 ceza verdiğini söyledi ₹2021’e kadar olan dört yılda 9,6 crore. (HT Arşivi)

Noida’daki Sektör 77 sakini ve Progressive Community Foundation’ın bir üyesi olan Amit Gupta, Kasım 2022’de çevreyi kirletenlere karşı yürütülen eylemin ayrıntılarını öğrenmek için RTI sorgusunu sundu.

Facebook’ta HT Channel’daki son dakika haberleri ile güncel kalın. Şimdi Katıl

“Aradığım bilgiye ulaşmam 13 ayımı aldı. Yetkililer bana topladıkları bilgisini verdi. ₹Son altı yılda 13,23 crore ama bu parayı nasıl kullandıklarına dair bana herhangi bir bilgi vermediler. Teşkilatın bilgi görevlilerinin yanıt vermesi sadece 13 ay sürmedi, aynı zamanda aranan bilginin ayrıntılarını açıklamak yerine beni yanıltmaya da çalıştı.” dedi Gupta.

“Genel olarak otorite bize, kuralları ihlal edenlere “toplam şu kadar para cezası” uyguladığını söylüyor. Ancak bu ceza miktarının ne kadarının geri alındığını ve hava kirliliğini azaltmak için iyileştirici önlemler için kullanıldığını bize söylemiyorlar.” dedi Gupta.

Gupta Kasım 2021’de başka bir RTI başvurusunda bulunduğunda Noida yetkilisi %10 ceza verdiğini söyledi ₹2021’de sona eren dört yılda 9,6 crore.

“Noida otoritesi toplamış ₹5,8 crore ₹2021’de sona eren dört yılda 9,6 crore empoze edildi. Ancak otorite bana, otoritenin cezadan ne kadar tahsil ettiğini tam olarak söylemedi. ₹13.23 Son altı yılda verilen Crore cezası. Ayrıca otorite bize ceza tutarını nasıl harcadığını söylemedi” dedi Gupta.

Noida Authority genel müdürü Lokesh M, “İhlallere ceza verdik ve tutarı belirlenen prosedürlere göre tahsil ettik.” RTOI başvuru sahibinin bilgilerinin neden geciktiğini ve bu konuda neden kendisine nerede ve ne kadar bilgi verildiğini kontrol etmemiz gerekiyor. Ceza tutarı harcandı.”

Yüksek Mahkeme, Noida da dahil olmak üzere Delhi-NCR’deki şehirlerdeki hava kirliliğiyle mücadele etmek için 2016 yılında Kademeli Eylem Planını (Grap) çerçevelemişti. Yetkililer, hükümete ve özel makamlara yönelik bu kuralların Delhi’deki hava kalitesi indeksi seviyelerine bağlı olarak şehirdeki kirliliği kontrol etmesi gerektiğini söyledi.

Yetkililer, kısıtlama döneminde yerel yetkililerin kuralları uygulamak için her yıl para cezası uyguladığını söyledi.