UP CM Adityanath, Noida’daki sokağa Ramnath Goenka’nın adını verdi

aynur

New member
Uttar Pradesh Başbakanı Yogi Adityanath Pazar günü buradaki bir sokağa The Indian Express’in kurucusunun adını verdiğinde Ramnath Goenka’yı medya dünyasının “parlayan kutup yıldızı” olarak nitelendirdi ve herkesin basın özgürlüğü için ayağa kalkması gerektiğini söyledi.

Pazar günü Noida olarak yeniden adlandırıldıktan sonra eski Amaltash Marg’da ‘Ramnath Goenka Marg’ yazan bir tabela. (PTI)

The Indian Express bürolarında düzenlenen bir etkinlikte Adityanath, 25 Haziran 1975’i, dönemin Başbakanı Indira Gandhi tarafından ilan edilen olağanüstü halin 48. yıldönümü olan Hint demokrasi tarihinde “kara bir gün” olarak anmıştır.

Adityanath, Noida’da Sektör 16’daki Rajnigandha Chowk’u Sektör 12’ye bağlayan ana yol olan Amaltash Yolu’nun adını “Ramnath Goenka Marg” olarak değiştirdi. Indian Express ofisi bu rota üzerinde.

Başbakan, 1977’ye kadar devam eden olağanüstü hal döneminde demokrasinin yeniden tesis edilmesi için çalışanları da takdirle karşıladı.

“25 Haziran 1975 günü, Hint demokrasi tarihinde kara bir gün olarak bilinir. Ancak bu süre zarfında Hindistan, demokrasi ve özgürlüğü kurtarmak için her şeyi riske atanların mücadelesine ve fedakarlığına tanık oldu ve “Demokrasi için ne gerekiyorsa yapma iradesini gösterdiler” dedi.

“Bugün ayrıca önemli çünkü bu medya grubunun kuruluşundan bu yana Goenka ailesi demokrasinin kurtarılmasına yardımcı oldu ve medyanın temiz ve onurlu rolü için parametreler belirledi. Ek olarak, Ramnath Goenka ji’nin “İlişkili olduğumuz milliyetçi misyon” ile de ilişkilendirildiğini sözlerine ekledi.

Başbakan şöyle devam etti: “Bugün benim için duygusal bir gün. Demokrasiyi kurtarmak açısından önemli bir gün. Bu caddeye Ramanth Goenka’nın adının bugün Haziran’da verilmesi tesadüf değil bence.” 25. 48 yıl oldu.”

Adityanath, “Bunu tam bir kararlılıkla söylüyorum ve demokrasinin dördüncü ayağı olan medyanın da bu konuda birlikte çalışma fırsatına sahip olmamız gerektiğine sizi temin ederim.”

Olağanüstü hal sırasında medya özgürlüğü ve demokrasi mücadelesine Goenka’nın katkısını hatırlattı. Goenka 1904’te doğdu ve 1991’de öldü.

“Bugün, Uttar Pradesh’in finans başkenti olarak bilinen Noida’da onun adını taşıyan bu caddenin açılışını yapma fırsatına sahip olmak benim için bir gurur meselesi. Uttar Pradesh Başbakanı, “Bu ülkede demokrasi için savaşan Goenka da dahil olmak üzere” demokrasi için savaşanları “dedi.

“Ramnath Goenka ji, medya dünyasının parlak bir kutup yıldızı. Medya özgürlüğü ve demokrasi ne zaman tartışılsa, Ramnath Goenka ji’nin adı her zaman hürmet ve hürmetle anılacaktır” diye ekledi.

Adityanath, Goenka’nın 1936’da Indian Express Group’un kurucusu olarak yaptığı yolculuğu ve Hindistan özgürlük hareketindeki bir katılımcı olarak rolünü de hatırladı.

“Sadece medya özgürlüğü nedeniyle değil, aynı zamanda Hindistan demokrasisinin sesini güçlendirmek için Parlamento’ya seçildi. Demokrasi karşıtı komploların düzenlendiği Hindistan’ın en kalabalık eyaletinin sesini çok daha gür çıkarmış olması benim için önemli bir gün.” Uttar Pradesh buna karşı çıktı” dedi.