UPSC 2023: Noida'dan iki kişi ilk 20'ye girdi

aynur

New member
İki Noida sakini, sonuçları Salı günü açıklanan Birlik Kamu Hizmeti Komisyonu (UPSC) Kamu Hizmeti Sınavı 2023'te Hindistan genelinde ilk 20 arasında yer almayı başardı.

Yurt dışında hizmet almak isteyen Wardah Khan (24), sosyal medyayı ve önceki yetkililerin sosyal medyada paylaştığı ipuçlarını kendi avantajına kullandığını söyledi. (HT fotoğrafı)

Sektör 82 sakini Wardah Khan (24) ve Sektör 93 sakini Akash Verma (29), sırasıyla 18. ve 20. sırayı aldı.

Yalnızca HT uygulamasında Hindistan'daki genel seçimlerin hikayesine özel erişim elde edin. Şimdi İndirin!

Akrabalar, iyi dilekçiler ve medya mensuplarıyla çevrili olan Khan, UPSC CSE 2023 eleme listesinde 18. sırayı aldığını öğrendiğinde gurur ve sevinçle gülümsedi.

Khan, Prayagraj'dan geliyor ve sınavlara hazırlanmak için 2021'den beri Noida'daki Sektör 82'deki Vivek Vihar Kolonisinde akrabalarıyla birlikte yaşıyor.

“Bu benim ve ailem için büyük bir an çünkü hazırlanmaya başladığımda tek hedefim sınavları geçmekti. Ancak Hindistan genelinde ilk 20'ye gireceğimi hiç düşünmemiştim” diyen Khan, bunun ikinci denemesi olduğunu da sözlerine ekledi. 2022'deki ilk denemesinde ön elemeleri bile geçemediğini söyledi.

“İlk denememde kendime oldukça güveniyordum ve ön elemeleri bile geçememek büyük bir başarısızlıktı. Ancak bunu fırsat bilerek kusurlarımı ve dezavantajlarımı değerlendirdim ve ikinci denemem için bunları düzenledim” dedi.

Khan'ın annesi Afsar Khan, Prayagraj merkezli bir devlet okulunda emekli bir öğretmendir ve babası dokuz yıl önce ölmüştür. Anne ve babasının tek çocuğudur.

“Eskiden günde ortalama sekiz ila dokuz saat ders çalışırdım ama çalışma saatlerinin ötesinde sürekliliğe odaklandım. İki ila üç saat sürse bile her gün çalışmanız önemlidir. Bazı günler üç saat çalıştığım bazı günler ise 12 saatten fazla çalıştığım oldu” diyen Khan, 10. derecesini St Mary's School, Prayagraj'dan 9.1 not ortalaması ile, 12. derecesini ise Old Cant Kendriya Vidyalaya'da tamamladı. , Prayagraj. Ticarette %95 yedekleme.

“2017 yılında Delhi Üniversitesi Sri Guru Tegh Bahadur Khalsa Koleji'nden BCom (Onur) almak için Delhi'ye geldim. 2020 yılında mezun olduktan sonra bir şirkette çalıştım. Ancak 2021 yılında Noida'da akrabamın evinde kalırken işi bıraktım ve kamu hizmetlerine hazırlanmaya başladım” dedi.

Neden kurumsal işi bırakıp kamu hizmetinde kariyer yapmayı seçtiği sorulduğunda şöyle konuştu: “Kurumsal sektörde oldukça kazançlı fırsatlara sahip olmama rağmen bir etki yaratamadığımı hissettim. İnsanların hayatlarında fark yaratmama ve ülkemi gururlandırmama yardımcı olun.”

Sosyal medyanın iki ucu keskin bir kılıç olduğunu söyleyen Khan, hazırlıklarında sosyal medyayı kendi avantajına kullandığını söyledi.

“Sosyal medya çağında her şey internette mevcut. Hiçbir şeyin fazlalığı ya da eksikliğinin iyi olmadığına inanıyorum. Bu yüzden sosyal medyayı kendi avantajıma kullandım ve ipuçlarını ve mentorluk Haberlarını sosyal medyada paylaşan önceki sıralama sahiplerini takip ettim. Kavramları ve hazırlık stratejilerini anlamamda bana çok yardımcı olduğuna inanıyorum” diyen Khan, ilgisinin dış hizmetlere olduğunu da sözlerine ekledi.

Leh'deki Ulusal Savunma Akademisi Finansal Yönetim Enstitüsü'nde eğitime devam eden Akash Verma, UPSC'deki dördüncü girişiminin ardından Hindistan İdari Görevlisi (IAS) olma hedefine nihayet ulaşıldığını söyledi.

Verma, Punjab Ulusal Bankası'nın genel müdürü olan babası ve ev hanımı olan annesiyle birlikte Sektör 93'teki Express View Apartments'ta yaşıyor. Çokuluslu bir şirkette çalışan küçük bir erkek kardeşi var.

“Eğitimimi 2012 yılında Janakpuri, Delhi'deki Rainbow School'da tamamladım ve ardından IIT Delhi'de Elektrik Mühendisliği alanında BTech'e seçildim. 2016 yılında mezun olduktan sonra IIM Kalküta'da MBA programına seçildim. 2018'de mezun olduktan sonra kamu hizmetleri sınavına hazırlanmaya başladım ve ilk denememi 2020'de yaptım” dedi Verma, Leh'den gelen bir telefon görüşmesinde.

Verma ilk denemesinde görüşme aşamasına geldi ancak başaramadı.

“2021'deki ikinci denememde sınavı geçtim ve Hindistan Savunma Estates Servisi'ne seçildim. O zamandan beri, hizmetlerdeki eğitimim sırasında sıralamamı yükseltmek istediğim için CSE 2022'ye de katıldım. Ancak ön elemeleri geçemedim. 2023'te tekrar dördüncü denememi yaptım ve sonunda 20. sıradan dolayı mutluyum” dedi Verma.

2023 Kamu Hizmetleri (Ön) Sınavı 28 Mayıs 2023 tarihinde yapılmıştır.